EURO 2020: Αρχίζει το ματς -ΔΕΙΤΕ όλες τις συναντήσεις εδώ ζωντανά

Αρχίζει την Παρασκευή, με τον αγώνα Τουρκίας-Ιταλίας στο «Ολίμπικο» της Ρώμης, το EURO. Μια αλλιώτικη διοργάνωση η φετινή, καθώς για πρώτη φορά στην ιστορία του το Euro θα διεξαχθεί σε 11 πόλεις 11 χωρών και για τη διοργάνωση συμπράττουν έντεκα ευρωπαϊκές πόλεις.

Ρώμη, Σεβίλλη, Λονδίνο, Γλασκόβη, Άμστερνταμ, Μόναχο, Κοπεγχάγη, Βουδαπέστη, Βουκουρέστι, Αγία Πετρούπολη και Μπακού θα φιλοξενήσουν τους αγώνες.

Αγώνες θα διεξαχθούν και στο Λονδίνο (Αγγλία), με σημαντικότερους τους δύο ημιτελικούς αλλά και τον μεγάλο τελικό στο «Γουέμπλεϊ».

Αυτή θα είναι η δεύτερη φορά που το ευρωπαϊκό κύπελλο ποδοσφαίρου, το Euro 2021, θα διεξαχθεί με 24 ομάδες και όχι με 16, όπως γινόταν μέχρι το 2012. Μετά την επιτυχία του Euro 2016 με τη νέα μορφή διεξαγωγής, η UEFA αποφάσισε να επαναλάβει το ίδιο.

Από τους έξι ομίλους, στην επόμενη φάση προκρίνονται οι δύο πρώτες χώρες, καθώς και οι 4 καλύτερες τρίτες. Από τη φάση των «16» μέχρι τον μεγάλο τελικό οι αγώνες θα είναι νοκ άουτ.

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΕΔΩ

ANT1 TV

Αναλυτικά οι αγώνες της πρώτης Αγωνιστικής για τη φάση των ομίλων του EURO 2020 και τα δίδυμα των δημοσιογράφων που θα μεταδώσουν τις αναμετρήσεις:

11 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΤΟΥΡΚΙΑ – ΙΤΑΛΙΑ (22:00): ΗΛΙΑΣ ΒΛΑΧΟΣ – ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΑΡΠΕΤΟΠΟΥΛΟΣ

12 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΟΥΑΛΙΑ – ΕΛΒΕΤΙΑ (16:00): ΤΑΣΟΣ ΜΠΑÏΡΑΚΤΑΡΗΣ – ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ

ΔΑΝΙΑ – ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (19:00): ΓΙΩΡΓΟΣ ΛΙΩΡΗΣ – ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗΣ

ΒΕΛΓΙΟ – ΡΩΣΙΑ (22:00): ΙΣΙΔΩΡΟΣ ΠΡIΝΤΕΖΗΣ – ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΑΡΠΕΤΟΠΟΥΛΟΣ

13 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΑΓΓΛΙΑ – ΚΡΟΑΤΙΑ (16:00): ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ – ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΑΡΠΕΤΟΠΟΥΛΟΣ

ΑΥΣΤΡΙΑ – ΒΟΡΕΙΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ (19:00): ΙΣΙΔΩΡΟΣ ΠΡΙΝΤΕΖΗΣ – ΓΙΩΡΓΟΣ ΛΙΩΡΗΣ

ΟΛΛΑΝΔΙΑ – ΟΥΚΡΑΝΙΑ (22:00): ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗΣ – ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

14 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΣΚΩΤΙΑ – ΤΣΕΧΙΑ (16:00): ΤΑΣΟΣ ΜΠΑÏΡΑΚΤΑΡΗΣ – ΜΑΝΩΛΗΣ ΜΑΝΗΣ

ΠΟΛΩΝΙΑ – ΣΛΟΒΑΚΙΑ (19:00): ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ – ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗΣ

ΙΣΠΑΝΙΑ – ΣΟΥΗΔΙΑ (22:00): ΙΣΙΔΩΡΟΣ ΠΡΙΝΤΕΖΗΣ – ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΑΡΠΕΤΟΠΟΥΛΟΣ

15 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΟΥΓΓΑΡΙΑ – ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (19:00): ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗΣ – ΓΙΩΡΓΟΣ ΛΙΩΡΗΣ

ΓΑΛΛΙΑ – ΓΕΡΜΑΝΙΑ (22:00): ΗΛΙΑΣ ΒΛΑΧΟΣ – ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΑΡΠΕΤΟΠΟΥΛΟΣ

Οι όμιλοι και οι ομάδες του Euro 2020

1ος όμιλος: Τουρκία, Ιταλία, Ουαλία, Ελβετία

2ος όμιλος: Δανία, Φινλανδία, Βέλγιο, Ρωσία

3ος όμιλος: Ολλανδία, Ουκρανία, Αυστρία, Βορ. Μακεδονία

4ος όμιλος: Αγγλία, Κροατία, Τσεχία, Σκωτία

5ος όμιλος: Ισπανία, Σουηδία, Πολωνία, Ουγγαρία

6ος όμιλος: Πορτογαλία, Γαλλία, Γερμανία, Σλοβακία

ΔΕΙΤΕ ΤΟ VIDEO

15 Ιουνίου, 2021

Leave a Reply

Κατασκευή και φιλοξενεία ιστοσελίδων Computer World - Ζέλκας Ευριπίδης